Kodlama

Kodlama dersi kapsamında öğretimi gerçekleştirilen tüm programlar MEB Kodlama derslerini destekleyici özellikte olup, MEB tarafından tüm Resmi ve Özel Öğretim Kurumlarında kullanılması amacıyla kullanıcılarla paylaşılmıştır.

 

 

Scrath Scratch ile çocuklar teknolojiyi çok daha akıcı bir şekilde kullanmayı ve teknoloji ile yaratmayı öğreneceklerdir. Çocukların kullandığı multi-medya araçlarının çoğu daha önceden başkaları tarafından yapılır ve bir paket olarak çocukların önüne gelir. Çocuklar multi-medya ürünlerini sadece tüketirler.

Scratch çocukların kendi multi-medya tasarımlarını yapmalarını, karşılaştıkları gerçek hayat problemleri karşısında teknolojiyi kullanarak yaratıcı çözümler ortaya koymalarını ve kendilerini değişik şekillerde ifaderek 21. yüzyıl becerilerini kazanmalarını sağlar.

Scratch ile bilgisayar programı yazmak için kodların bloklar halinde üst üste ve yan yana bir araya getirilmesi gerekir. Çek-Bırak özelliği sayesinde Scratch ile programlama öğrenmek çok kolaydır.

Scracth ile resim, ses, müzik gibi çeşitli medya araçlarını bir araya getirebilir, kendi animasyonlarımızı, bilgisayar oyunlarımızı tasarlayabilir ya da interaktif hikayeler anlatabiliriz.

Özellikleri

Alçak tabanlıdır: Başlaması kolaydır.

Geniş duvarlıdır: Çok çeşitli projeler yapılabilir.

Yüksek tavanlıdır: Basit bilgilerle karmaşık projeler yapılabilir.

Scratch’in gelişmiş ve kullanması kolay bir arayüzü vardır. Scratch arayüzü 3 ana bölmeden oluşur.

  1. Blok Paletinde karakterleri programlamak için kullanılan bloklar vardır.
  2. Kodlama alanı bilgisayar programını yazdığımız yerdir. Buraya blokları çekip bırakarak programımızı yazarız.
  3. Proje ekranı bizim sahnemizdir. Tasarladığımız herşey Scratch’in sahnesinde hayat bulur.

 

Blockly Games

Blockly Games programlamayı öğreten bir dizi eğitici oyundur.

Daha önceden bilgisayar programlama deneyimi olmayan çocuklar için tasarlanmıştır. Oyuncular, oyunların sonuna gelindiğinde, geleneksel metin tabanlı dilleri kullanmaya hazır olacaktır.

Oyunlar, oyuncunun hızını kendi ayarlayabileceği ve kendi kendine öğrenebileceği şekilde tasarlanmıştır.

Blockly Games deneyimini hem sınıfta hem de sınıf dışında yaşayın. Bütün kodlar açık kaynaklıdır.

Code Studio

27 milyon öğrenci tarafından 21,819,203,260 satır kod yazıldığu ve bu sayı hala artmaya devam ettiği bir platformdur.

Programlama eğitimine başlamak için en basit arayüz programlarından birisidir.

Okuma yazma bilmeyen çocukların karşılaştıkları problem durumlarına karşı kod yazma ve algoritma oluşturma becerilerini geliştirmektedir

Code Studio Eğtimlerimizin içeriğini

App Laboratuvarı

App Lab basit uygulamalar yapabileceğiniz bir uygulama geliştirme ortamıdır. Kod blokları yada JavaScript ile bir uygulama yapabilme imkanı vermektedir.

Oyun Laboratuvarı

Oyun labı basit animasyonları ve oyunları nesnelerle ve etkilesimli karakterlerle beraber programlayabileceğin bir uygulama geliştirme ortamıdır.

Web Lab (beta)

Web Lab, HTML ve CSS kullanarak basit web sayfaları hazırlayabileceğin bir programlama ortamıdır. срочный займ без проверок